Hakkımızda

S.S.İğdeli ve Çevre Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, ortaklık payının 01.04.1987 tarihinde Ziraat Bankası Kiraz şubesine yatırılması, T.C. Tarım Orman ve Köy İşleri Bakanlığı’nın 15.04.1987 tarih 0080 sayılı onay ile kurulmuş olup 1 EYLÜL 1987 tarih 1939 Sayılı Ticaret Sicil Gazetesinin 62. sayfasında ilan ettirilerek resmi hüviyetini kazanmıştır. Kooperatifimizin 1993 yılında inşaat işleri bitirilerek, 300 kg süt toplayarak Peynir imalatına başlanmıştır.

Kooperatifimiz, çalışma bölgesi olan 21 köyden (Akpınar, Altınoluk, Bahçearası, Ceritler, Cevizli, Çayağzı, Doğancı, İğdeli, Karabolu, Kibar, Olgunlar, Ören, Örencik, Sarıkaya, Sırımlı, Solaklar, Suludere, Taşlıyatak, Tekbıçaklar, Tombullar ve Kiraz merkez) süt toplamaktadır. En yakın süt topladığımız köy 10 km. en uzak köy ise 45-50 km. uzaklıktadır. İğdeli merkez , Çayağzı merkez ve Kiraz merkez olmak üzere üç yerde 10 , 8 ve 5 ton kapasiteli süt soğutma merkezi bulunmaktadır. Günlük toplanan 45 ton sütün 26 tonu soğuk süt olarak satılmakta geri kalan 19 ton süt ise üretime alınmaktadır. Kaşar Peyniri , Beyaz peynir ve Tulum Peyniri üretimi yapılmaktadır. Bünyemizdeki 5 adet süt toplama aracı ve 10 nakliyeci aracı ile çok zor şartlarda ortaklarımızın sütlerini topladığımız gibi yem, un, çay, şeker ve yağ gibi ihtiyaçlarını da ayaklarına kadar götürerek daha ucuza karşılıyoruz.

Kiraz

Kiraz, İzmir’in doğusunda yer alır. İl merkezine uzaklığı 142 km’dir. Kuzeyinde Manisa ilinin Salihli ilçesi; yine kuzeyinde ve doğusunda Manisa’nın Alaşehir ilçesi; batısında Ödemiş; güneyinde Beydağ ve Aydın ilinin Nazilli ilçesi ile çevrelenir. İlçenin yüzölçümü 586 km²’dir. 52 köyü bulunmaktadır. Bağlı beldesi yoktur. 2011 Yılı Genel Nüfus Sayımı`na göre toplam nüfusu 44.587`dur. Bu nüfusun 8.721`i merkezde, 35.866`sı belde ve köylerde yaşamaktadır. İlçede 47 İlköğretim Okulu, 3 Orta Öğretim, 1 Halk Eğitim merkezi,1 Mesleki Eğitim Merkezi,1 Yatılı İlköğretim Bölge Okulu bulunmakta; 7291 öğrencinin eğitim gördüğü bu okullarda 377 öğretmen görev yapmaktadır. İlçede, 1 sağlık Grup Başkanlığı,1 Devlet Hastanesi, 4 Sağlık ocağı, 1 Ana Çocuk Sağlığı, 1 Verem savaş Dispanseri hizmet vermektedir. İlçe ekonomisinde tarım ve hayvancılık önemli bir yer tutar. Yörede yetişen başlıca ürünler patates, tütün, pamuk, zeytin, kestane, ceviz ve üzümdür. İlçenin tarihini yansıtan başlıca eserler arasında Hisar Kalesi, Yağlar Kalesi, Kayacık Hisar Kalesi sayılabilir.

İğdeli

Anasayfamızda ki sanal turda da görebileceğimiz gibi faaliyet alanımız yaklaşık 30 km’lik bir alanda 20 köyden oluşmaktadır. Köylerimizin geneli orman köyü olması nedeni ile arazı şartlarımız çok bozuk hanelerimiz birbirine çok uzak ve dağınıktır. Ortaklarımız hayvancılığın yanında ziraat de yapması hanelerini ve damlarını hep tarlalarının yanında kurmuş olması sütün kalite kaybına uğramadan toplamasını her gecen gün biraz daha zorlaşmaktadır. Kooperatifimizin büyümesi ile artan bu sorunu çözebilmek için merkezi alanlarda Süt Toplama Merkezleri açtık yakın çevredeki ortaklarımız sütleri sağar sağmaz kendileri getiriyorlar biraz daha uzak olanlar ise ikişer saatte toplanacak şekilde arazi parsellemesi yaptık araçlar ile toplanıyor ve soğuk zincir başlıyor. Topladığımız sütün bir kısmını Soğuk zincirde ulusal firmalara sattığımız gibi bir kısmını da kendi işletmemizde işleyerek Kaşar, Tulum ve Beyaz imalatı yapmaktayız.

BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR